جديد ترين اخبار ايران و جهان

نوشته دولت‌آبادي براي تولد شجريان

اعتمادآنلاين| اين نويسنده در يادداشتي كه به مناسبت تولد هفتادوهشت‌سالگي محمدرضا شجريان (متولد اول مهرماه 1319)  نوشته است: «كودك بودم كه يك - دوبار از زبان مادرم شنيدم "هنر ، بخش است" منظورش بخشش بود از جانب پروردگار  و اشاره داشت به صداي خوش‌آواز مردي در همسايگي ما به نام "عظيم"  كه هر از گاهي شب - نيمه‌شب آوازش را رها مي‌كرد در كوچه‌هاي خاموشِ  ده. آن وقت‌ها دريغ من آن بود كه چرا كسي پيدا نمي‌شود عظيم را ببرد در راديو بخواند تا همه‌گان آواز او را بشنوند؟

 

البته ديري نپاييد تا متوجه بشوم مسير تا رسيدن عظيم به راديو، آسان نيست. بعد از آن صدا - آوازهاي بسيار متنوعي شنيدم به يُمن همين راديو در شهرهايي كه بودم و بيشتر در محل كار. اما آن صدايي كه همواره مرا به ياد سخن مادرم مي‌اندازد، صداي محمدرضا شجريان است كه "هنر، بخش است" در عين حال آن‌چه در هنر شجريان يافتم پيگيري وي بود در آموزش و يادگيري مداوم از پيشينيان.

 

يك وقت شجريان را مي‌شنيدم و بي‌اختيار ياد خوشنويسي افتادم در حرف نون، تعجب كردم و پرسيدم. گفته شد او خط هم مي‌نويسد. دورادور مي‌شنيدم كه سفر مي‌كند به اصفهان، يقين داشتم براي يادگيري مي‌رود. همچنين دقيق شده‌ام در غزل‌هايي كه مي‌خواند و اين‌كه غزل را عميقاً فهم كرده است مگر در يك مورد كه اكنون در خاطر دارم و  بيت اين است "خيال حوصله بحر مي‌پزد هيهات - چه‌هاست در سر اين قطره محال‌انديش!" كه او - احتمالاً به توصيه‌اي خوانده است "خيال حوصله بحر مي‌برد هيهات" و ديگر آداب‌داني شجريان در هنگام خواندنِ آواز آموختني است كه شما حتي دندان‌هايش را نمي‌توانيد ببينيد، نشستن و گوش سپردنش به ساز - نوازنده، نوازندگان و ربطي كه با چنان توجهي برقرار مي‌كند ميان جمع نوازنده؛ اين همه آدابي است كه او داشته و خوب آموخته است هم. پس اجازه مي‌خواهم نكته‌اي به سخن مادر بيفزايم و آن دركِ بخشش پروردگار است و آموختن و پرورش مداوم آن بخشش و آن‌چه بدان مربوط است؛ يادگيري بي‌وقفه در همه احوال، كار و رفتاري كه شجريان با هنر خود داشت و مي‌داشت اگر خانه‌نشين نشده بود و بسته نشده بود آن زنگِ ممتازي كه در صداي شجريان بود. ديگر چه توان گفت؟

جديد ترين اخبار موسيقي ايران در پايگاه خبري اعتماد آنلاين


برچسب: اعتماد انلاين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۲۷:۰۷ توسط:اعتماد آنلاين موضوع: